Slave Records of Butler and
Conecuh Counties, Alabama
1850, 1860 Federal Census
Compiled by Freddie Shearin

[About] [Disclaimer] [AA Census Online]
[1850 Butler County] [1860 Butler County] [1850 Conecuh County] [1860 Conecuh County] 
1850 Slave Schedule
Slave Inhabitants in
the County of BUTLER, State of Alabama
(Slave owners' names who are the heads of household.
The slave's age and sex are given, but not their name.)

1. Beat number 03, Dark Streak Area

GB Bragg, M Womach, P Beggar, Jacob L Womack, Jas Cunningham, Daniel Boggan, Hannan Coleman, A Arington, Joseph Stafford 1 15yr old male black, Joseph Dunklin, Jesse Stallings, John A Roller, John Perry, William Grayson, Mary Rogers Lois Griggs, Weaham Perrett, Joseph Gafford, BW Hennerson, William Wright, Joseph Day, James Cook, Thomas Gafford Pleasant Jackson, William Williams, Francis Gafford, Pinkney Davenport, Francis Shepard, Andrew C Lngth, William Long, James Norman, Joseph Stiner, L Hammon, John Womack, Harver Rodgers, RL Lee, Wilson Murphy, Thomas H Briggs, Francis M Cook, Jacob Thorington, GW Esserman, Casrel Newton, David Gafford, Jarett Rhoaes, Benjamin Rhoaes, Glacon Allen, Bennett Joiner, William Sims, James Stewart, Joseph Simpson, John Pain, HL Henseror, William Bernett, Littleton Jones, Nolma R Lewes, Shaniblen Pierce, Elijah Perkins, James Perkins, Warren Thomson, JR Yelgel, EJ Luckie, JM Wooten, Thomas Tranweeth, F Reltierford, Franklin Croff, Thomas Crenshaw, Ezra Mixon, F Crenshaw, AJ Fergason, DJ Ray, Adam Covinton, J Coleman, and Thomas Smith.
2. Beat number 04, Midway, Mashville Area
John Lewis, Noland Womack, PB Waters, Mary Waters, Judy Coleman, James Smith, O Gregory, Lewis Waters, Gary Higpen, Walter Crenshaw, Thomas Ware, WW Wad, Thomas Pork, JM Yelack, Robert Shigpen, Gilbert Chunsley, William Traweek, JJ Boggan, Thomas Hays, M Preston, Edward Bowen, William Carter, Alfora Carter, John Cater, Jas Yeymalas, Mayer Kyper, Joseph Mullen, FW Sims, Jospeh Mullin, FW Sims, John Thompson, Andrew Thompson, Jas Thompson, Elias Presley, Thomas Coker, Daniel Coker, William Coker, Peter Keebler, Arthur Sims, Young Lee, Stephen Sims, Edward Lee, Larkin Riley, Duncan Sellars, Nelson Muason, Jas McComack, Simrod Steward, Asa Winson, William Rhoades, Allen Presley, Thomas Bennett, Edward Knolly, Daniel Shine, George Tillmon, GW Wilson, Mary Rose, LB Wilson, Daniel Stallings, Jas W Jasey, John McPherson, Harvey Staggers, Drucilla Williams, Johnathan Rhodes, Charlotte Rhodes, John Bone, Fredrick Bone, Elizabeth Perdew, John Nixon, Charles Lewis, A James, John Davis, James Hathorn, George Thag- gard, James Thaggard, David Clemons, Anguish Brown, Thomas Wyrodick, Jeramiah Jones, William Tipit, B Mitchael, Ann Wynche, Henry Solomon, James Cowrey, James Williamson, George Thaggard, Thomas Lowrey, George Lowrey, Arnold Kent, Joseph Ellington, Theophilus Daniel, John McMullin, William Wyche, Thomas Daniel, Francis Ficklin, and William Peterson.
3. Beat number 05
William Golson, James Colvin, EJ Payne, Thomas Shaw, William Fail, Augustus Gafford, Daniel Payne, Elias McKinzie, L. Andrews, William Harrison, Thomas Morgan, Jas Perdew, Johnahan Erwin, Jas E Peraew, JK Thompson, John Jay, Elivera Hamilton, John Jay, John McPherson, Hardy Trott, Isaac Gilian, John King, William Stringer, Joshua Peraew, John Turner, Joseph Jones, John R. Worthy, Eliza Patton, Sarah Jones, GW Smith, Nancy Smith, Martha Coleman, Augusthus Garrett, James Walton, Daniel Payne, William McDaniel, RM Bonner, Jacob Ferguson, Thomas Butts, H Hutcherson, Moses Pierce, WC Marsh, Peter Cheatham, Robert Perry, John Smith, Thomas Butts, John Grant, Willaim Hobby, Jas Famara, Edmond Butler, Jas Dickson, Lena Wallace, Ruben Butler, Johnathan Harson, Thomas Fuller, Anna Tally, Rubin Tally, James Tally, Ancher Hiatham, Ancher Hiathan, Fedrick Day, Jas Mosley, William Richards, and Calvin Tally.
4. Beat number 06
Hugh McRee, John Powell, Elizabeth Barge, L Reynolds, Jas Benson, James Higlien, Gilbert Charley, John Higpen, Wiley Watts, Henry Wara, Robert Stevenson, Elizabth Baggar, John Baggar, Alexandra Donald, Robert Yelaell, William Powel, Milton Miller, Patience McCoy, Mary McMoy, Elvara Bell, William McDonald, TW Camp, Larkin Camp, Gilbert Fontuer, Johnathan Atkins, Robert Yelazel, TW Slim, William Tillary, John Tillary, Richard Tillery, James Kirkpatrick, Nathan Craig, Margaret Glanton, Samuel Gramham, Dennis Hodges, Uriah Evers, Theoplius Ballard, G Cheatham and Gurtrige Cheatham.
5. Beat number 07
 
Milton Palmer Daniel Cheatham Sarah Reddock Dunklin Fowler
Ruben Stringfellow William Dawson Teal Ransom Sarah Murphy.
Samuel Oliver John McRona Pinkiney Wilson
William Reddock J Thompson Prudence Watts
 
Milton Palmer, Ruben Stringfellow, Samuel Oliver, William Reddock, Daniel Cheatham, William Dawson, John McRona, J Thompson, Sarah Reddock, Teal Ransom, Pinkiney Wilson, Prudence Watts, Dunklin Fowler and Sarah Murphy.
6. Beat number 08, Searcy Area
William Craig, Preston Brook, Robert Right, Andrew Pickens, A Ruffian, John Smith, Silas Keath, William Perrett, William Readdock, William Rhodes, Hiram Perry, Evens Presley and John Parker.
7. Beat number 10 (uppermost west corner of Alabama)
Not done.
8. Beat number 11, Butler Springs Area
George Peagler, Artema Peagler, John Peagler, Joseph Davison, Calvin Poole, Micheal Glem, John Adams, Micheal Dailey, James Thigpen, H Chestnutt, James Powers, John A Smith, William Smith, WJ Maddon, John Peagler, Richard Ringgold, Oliver Carter, Jane Davis, James Craig, Ambrous Smith, Charles Lewis, Daniel Childress, Thomas Seain, Daniel Clansy, Robert B Davis, Marshal Palmore, Mary Walter, William Palmore, George B Herbert, Daniel Shine, Elizabeth Shine, Thomas Smith, Micheal Pruitt, Edward Knolls, James Walb, James Brogden, John Mapey, Richard Williams, George Williams, John Hammonds, Wiley Dawber, Andrew J Smith, Thomas Kettles, William Mercer, William P Shine, Mathew Patton, James Shine, Anderson Geal, Andrew Carbon, James Hollan, John Davis, Susan Richardson, Mary Roades, William Palmer, Archabold M Reid, Limison Demming, James D. Herbert, John Mattlet, Giles Armand, Estatine McDaniel, William Streety, John Staggers, John Henderson, Alison Scarborough, Harvey C Bradon, William Payne, Mary Nixon, Thomas Kittles, Hillory Herbert (11), Thomas Herbert (26), John Caldwell, John White, Daniel Dunklin, Harry Herington, James McCann, Robert Johnson, James Williams, James L. Dunklin, Thomas M Braggs, Jonah E Gran, LB Atts, A McKeller, Sarah Rord, John Wheeler, Ezra Miller, Matthew Bishop, William Roberts, Joh Rollinum, John Thomas, William Wren, Jacob G Grant, Elias Presley and John Bolling.

Source: US Census Office ,7th Census, 1850 Slave Schedules for Alabama: Autauga, Baldwin, Barbour, Benton, Bibb, Blount, Butler, and Chambers Counties, Microfilm Sutro 35, microcopy M-432, Box # 17.

[ Top
1860 Slave Schedule
Slave Inhabitants in
the County of BUTLER, State of Alabama
(Slave owner's names who are the head of household.
The slave's age and sex are given but not their name.) 

1. Precinct number 01: 550 slaves registered, Pages 13-20, ED 220

GWT Flynn, DB May, M Stinson, ED Stinson, JT Myres, Mary Preslar, EB Preslor (1), JA Preslor (1), AJ Dunham (1), Dave Coker, J Coker, Elmra Cokes, Jas Lovjin, E T Brooks (3), Shepard and Shepard (6), NB Peacock, T Robers, EW Bouden, Tester Reebler, JW Page, Britten Stamps (2 slave houses), GM Goldsmith (6), WA Miller, W Hicks, JR Ray (2), AH Green (3), HD McMillian (1), JW Harkinds, MW Smith (5), Alford Gandy (10), WB Hicks, Mark Franklin (1), J Howell (1), Jo Flemistir (1), John Coleman (1), W Founds, Nathan Wright, (1) John Wright, AJ Mims, Newton Freeman (4), Tho (Theophilus?) Williams, TH Collier (4), WL Thomas, Wastin Dean, William E Allen (7), Phillp Owen (4), JW Owen (1), William D. Walker (2) and William Blackman (1).

 
Table 1: Slaves of Britten Stamps
SLAVE 
OWNER 
NUMBER OF SLAVES AGE OF 
SLAVE
SEX OF SLAVE COLOR OF SLAVE
Britten Stamps 1 40 F B

NOTES: 

Britten Stamps was the Ass't Marshall of the entire Chambers County Population Slave Schedule. This information is helpful regarding my slave ancestors Spencer and Sarah Stamps of Butler County, Alabama.

ALL NOTATION REFERS TO THE SLAVE'S STATISTICS AND IDENTITY, NOT THE OWNER'S.

MU = MULATTO BLACK AND WHITE PARENTAGE. 

B = BLACK PARENTAGE.

1 35 F B
1 25 M B
1 20 F B
1 20 M B
1 18 M B
1 10 M B
TOTAL MALE SLAVES: 288
TOTAL FEMALE SLAVES: 262
TOTAL SLAVES: 550

2. Precinct number 12, Greenville: 1369 slaves registered, page 73-90, ED 253

Jim Rarmon, James Henry, SS May, RN Doanlson, WH Ramon, TG Rou (rue?) 1 32 M B/1 30 F B/1 23 F B/1 31 M B/1 13 F B/1 03 M B/1 6/12 M B, PJ Lyman, Samuel McCoy, Randolph Owen (2), SG Payne, WW Payne, SC Payne, CD Palmer (4), John Perry, John S Davis, John Z Hartley, B West (4) DC Dunklin, David Palmer, FM Black, John T Camp (10) CS Linhaven, J S Brown, TJ Burnett (4), WL Sims, James C Dunklin (3), James H. Dunklin (9), Joseph Dunklin, John Long (3), TF Potter, SS Betton, AD Jones, SF Gafford (5), Joseph Harrison, TH Hampton (4), John K Henry, JS Hartely, Perry Watson, AF Posey (2), Simon Lavorett, John R Hartley, HF Oliver, RB Smyth, JH Meriwheather (4), RR Wright, PG Thames, William Rauton (2), AM Stunges, SM Wright (4), William P Bouse, PCG Daniel, Isiah Roades, JS McMullin, TP Godioin, Samuel Adams, MC Goldsmith, William Stages, GW Lawles, AA Hamil, John McMallett, Martha Denning, HM Caldwell, WR Ashford (5), Mary Denning, GM Ormana, AC Smyth, SD Lewis, WA Roberts (2), George E. Scott, James Cook (3), WP Oliver, William C Readdock (2), DL Kirkland, JB Christian (6), Hugh McLaine, JT Broughton, T Bragg SR., John Bolling, FM Brown (1), Jane Miles, Benjamin Perry, Kinchin Roades (2), Martha Roades, CC Lloyd, William Wright, Caswell Newton, Washington Jones, A Smith (1), Thomas S Ketter (3), Joseph Stiner (5), HBT Montgomery (6), John Denning (4), Benjamin Roades, Daniel C Smith, John World, EL Ellsworth, AA Crews (1), John Payne, John F Milner, MC Lane, P Davis (3), LD Steele (2), Daniel H. Cheatham (5), WA Wright (5), Nathan Mash (1), Jacob Thorington (), John Glasgow (5), L Holt, Thomas E Herbert (2 houses), HA Herbert, William P Porter, T Key, Rebecca Young (1), John McQuenie (12 houses), MC Taylor, John Rudolph (8 houses), William F Hartley, E Craig, WD Berryman (4 houses).

TOTAL MALE SLAVES: 691
TOTAL FEMALE SLAVES: 678
TOTAL SLAVES: 1369

3. Precinct number 13, ED 262, Garland: 240 slaves registered page 9-11, ED 263

John Shepherd, Noah Robinson, John Bradley, Berry Savin, SS Grissett 1 70 M B /1 52 M B/1 21 F B/1 19 F B/1 15 M B/ 1 7 F B/ 1 2 F B/ 1 5/12 M B/1 5/12 F B, P Blackman, MB Pugh, A Pugh, L Pugh, Edward See, John Coley, A Bud Norris, JS Pulaski, W Archey, HM Goldsmith, JJ Heard, EC Milnn, PC Milnn (5), M Eskew, J Clements, MC Brien, Leonard and Bell (4), Henry Smith, Kedrick Co (5),WH Binion (3), DB Meyers (1), Lewis Ethridge, JA Kelson, H Preslor, Thomas Bennett (2), TB. Tarbretton, DJ Parsons.

4. Precinct number 14, ED # 263, Georgiana: 80 slaves registered page 12, ED 263

Aaron Parker (2), Jack Sims (5), Frank Muzo (1), J Matthews (1), DB Williams (2), Jacob Turner (1), Thomas Shepard (2), David Stott (2), A Edgan (1), John Green (1), John Brown (1), W Burk (1), JS Shepard (1), Elihu Sims (1), O Fails (2).

5. Precinct number 15, ED # 264: 147 slaves registered page 1-2, ED 264

F Pryor, Jas Holland, Mary Holland, Sarah Holland, JW Holland, SW Bradley, A Burnett, SA Vanpelt, WJ Harris, JR Burnett, John Casey, J Casey, JA Huguley, Thomas Reyney, LB Jackson, TC Owens, CB Jordan, BM Mims, RF Parmer, ST Ewing, Johnathan Ewing.


Source: US Census Office ,8th Census, 1860 Slave Schedules for Alabama: Autauga, Baldwin, Barbour, Bibb, Blount, Butler, and Calhoun Counties, Microfilm Sutro 35, microcopy M-653, Box # 27.

[ Top

[ Top
 
BUTLER COUNTY AND CONECUH COUNTY SLAVE RECORDS

About:

The uppermost or Northern part of Butler County was documented in 1850 on the slave schedule. What we know as the lower part of Butler County today was part of Conecuh County. Again, the lower half or Southern portion of today's Butler County was once Conecuh County which includes Georgiana, Garland and Starlington.

Slave Houses:

The reason I have documented a random selection of slave houses as represented in parentheses ( ) is to show that some slave owners owned land, hence there may be records such as deeds and tax records that may list the name of those slaves as part of  the property owned.  If the slave owner purchased land then there will be records available of that transaction.  Know that on the actual slave schedule not all the name entries had the number of slave houses mentioned, however that doesn't exclude the slaveowner from not own land.  In any event, a record of a land transaction will give you some idea of the size of the plantation.
 

Disclaimer:

Forgive me for any errors or mistakes for some of the census taker's handwriting were hard for me to interpret and read while others were quite legible. And although the calligraphy type script was beautiful, sometimes I found I had to decipher if an A was an O; W was a M; J was a T; V was a N; P was a F; UR was an A; L was a S and so on. Sometimes it was hard for me to read my own handwriting as I copied all of this from my paper to my computer. Also, census takers make mistakes too, so if they did then that means I have copied their mistakes. Some of the names that are obviously your surname may be spelled differently than you spell it today so look for the phonetic or different name spellings too. The more times something is copied it increases the chances of spelling mistakes. I would suggest that if one is interested in more genealogy regarding any of the people mentioned herein then you should research the actual document yourself.


[ Top
If you have any questions or comments about the content of this page,
contact Freddie Shearin, Gfpq@aol.com
If you find any typos, bad links or have comments about the layout or design of this page,
please contact B.J. Smothers, smothers@mindspring.com.
Created: 10 June 1997
Last updated: 29 August 1998
Copyright © 1997, 1998, B.J. Smothers. All rights reserved.